Clubs

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Welcome to the Semester I Clubs Program!

Children can attend the clubs after school lessons.

Our clubs activities are very exciting and informative for children as well as encourage their curiosity outside of their classroom.

PS After School Activities 2020-2021

Primary School afterschool activities

Semester 1

Grades 1-2

Days: Tuesday, Thursday

Time: 15.40-16.20

Club Leader

Club

Days

Grades

Room

1

Tala Atos

(PS teacher)

STEM

Tuesday

1-2 Grades

Room 139

2

Tatyana Kingushanova

(PS teacher)

The World of Logic

Tuesday

1-2 Grades

Room 209

3

Larisa Zelentsova

(PS teacher)

Puppet show

Thursday

1-2 Grades

Room207

4

Elena Anisimova

 (PS teacher)

The Amazing World of Words

Tuesday

1-2 Grades

Room 128

5

Elvira Shaikenova

(PS teacher)

The Club of Psychology “A Way to Yourself”

Tuesday

1-2 Grades

Psychologist’s office

6

Medet Urumbayev

(PS teacher)

The Miras chorus

Thursday

1-2  Grades

The school theatre

7

Natalya Kharlamova

(PS PT teacher)

Dance club

Tuesday / Thursday

1-4 Grades

Dance Room

8

Victoriya Sergeyeva

(PT teacher)

Chess

Tuesday / Thursday

1-2 Grades

Room 134

9

Shynar Raimbekova

(PT teacher)

Applied ART

(felt, clay, weaving)

Tuesday

1-2 Grades

Room 132

Academic Support (correction classes)

 

10

Assel Tasibekova

(PS teacher)

The English language

Thursday

2 Grades

Room 202

11

Asel Asilova

(PS teacher)

The Russian language

Tuesday

1D-4D

Room 218

12

Olga Zherdeva

(PS teacher)

Russian/ Math

Tuesday

1A

Room 200

13

Larisa Zelentsova

(PS teacher)

Russian/ Math

Tuesday

2 Grades

Room 207

14

Elena Anisimova

(PS teacher)

Russian/ Math

Thursday

2A

Room 128

 

Grades 3-4

Days: Tuesday, Thursday

Time: 15.40-16.20

Club Leader

Club

Days

Grades

Room

1

Irina Kuleshova

(PS teacher)

           My Math

Tuesday

3 Grades

Room 124

2

Elena Semenova

(PS teacher)

My Math

Thursday

4 В Grades

Room 136

3

Tatyana Napalkova

(PS teacher)

LEGO

Tuesday

3-4 Grades

Room 216

4

Olga Zherdeva

(PS teacher)

Dealing with fabric

Thursday

3-4 Grades

Room 200

5

Elmira Yelamova

(PS teacher)0

The club of psychology, “A Way to Yourself”

Thursday

3-4 Grades

Psychologist’s office

6

Amir Mufozalov

(SS PT PE teacher)

Sport games

(football, basketball)

Tuesday /

Thursday

 3-4 Grades

SS Gym

7

Ivan Mezentsev

(PT teacher)

Chess

Tuesday / Thursday

3-4  Grades

Room135

8

Shynar Raimbekova

Applied ART

(felt, clay, weaving)

Thursday

3-4  Grades

Room 132

9

PT teacher

ROBOCON

Tuesday

3-4 Grades

 

Academic Support (correction classes)

 

10

Dinara Ukubasova

(PS teacher)

The English language

Thursday

4 Grades

Room 133

11

Gulzhanat Kurymbayeva

(PS teacher)

The Kazakh language

Thursday

3-4 Grades

Room 126

12

Elena Semenova

(PS teacher)

Russian/ Math

Tuesday

Room 136

13

Tatyana Napalkova

(PS teacher)

Russian/ Math

Thursday

4 А

Room 216

face.pnginst.png

190 Al Farabi Avenue, Almaty, Kazakhstan | Tel.: +7 (727) 227 69 42, +7 (727) 242 16 65 | E-mail: secretary@miras.kz

Search