Clubs

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Welcome to the Semester II Clubs Program!

Children can attend the clubs after school lessons.

Our clubs activities are very exciting and informative for children as well as encourage their curiosity outside of their classroom.

PS After School Activities 2020-2021

List of Primary School Clubs 2021-2022

Monday/Wednesday-15.45-16.45, Tuesday/Thursday 16: 00-16: 40.

        Name of Clubs

Date

Grade

1.        

             Applied Art

Monday / Wednesday

1-4grade

2.        

Chess Club

Monday / Wednesday

                   1-2 grade

3.        

Chess Club

Monday / Wednesday

3-4 grade

4.        

Darts

Monday / Wednesday

3-4 grade

5.        

Rock climbing

Monday  or  Wednesday

3-4 grade

6.        

Origami with develop of speech

Tuesday / Thursday

1-4 grade

7.        

ART

Tuesday / Thursday

1-4 grade

8.        

STEM

Tuesday

1-4 grade

9.        

Club «My Math»

Tuesday / Thursday

3-4 grade

10.     

Kazakh drama

Tuesday / Thursday

1-4 grade

11.     

Russian drama

Tuesday / Thursday

1-4 grade

12.     

English gramma

Tuesday / Thursday

3-4 grade

13.     

English

Tuesday or  Thursday

                   2 grade

14.     

Тurkish

Tuesday / Thursday

1-4 grade

15.     

Lego - desing

Tuesday / Thursday

1-4 grade

16.     

Musical club in English

Tuesday / Thursday

1-4 grade

17.     

Nationali games

 Thursday

1-4 grade

18.     

Football

Tuesday / Thursday

1-4 grade

19.     

Choir/ Ensemble

Tuesday / Thursday

1-4 grade

20.     

Dance

Tuesday / Thursday

1-4 grade

 

                  



SS After School Activities 2020-2021

List of Secondary School Clubs 2021- 2022

 

Kind of activity

Activity days/ Place

Club Leaders

International movement

1

MUN

“Model United Nations”

(for grade 8-12)

 
Thursday at 15.30-17.00

Room 110

Elena Nenasheva

2

Miras Debate club

(for grade 7-12)

Wednesday at 15.30-16.40

Room 111

Almat Baidusenov

3

Habitat for Humanity (Charity Club)

(for grade 10-12)

Tuesday at 15.30-16.40
Room 102

Elize Marais

Newspaper and magazine

4

“Miras-Times”

(for grade 5-12)

Tuesday, Thursday 15.30-16.40

Room 115

Natalya Kenevich

5

Miras Year Book

(for grade 11- 12)

Tuesday at 15.30-16.40

Room 106

SS Principal

Paul Harrison

ART

6

Drama/ Musical club

(for grade 5-12)

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

Room 117

Medet Urumbayev

7

Dance club

(for grade 5-12)

(NOT CONFIRMED)

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

Room 214 (PS dance room)

PT teacher

8

ART

(for grade 5-12)

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

Room 101

Nataliya Prikhpdchenko

9

Gentlemen's club

(for grade 5-10)

Friday

15.30-16.40

Room 116

Maxsim Baranov

Sport

10

“Chess club”

(for grade 5-12)

Monday, Wednesday

15.20-16.00

Room 126

Victoriya Sergeueva

11

Football

(for grade 5-12)

Monday, Wednesday, Friday

15.30-17.00

Football field

Oleg Tcarev

12

Volleyball

(for grade 5-12)

 

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

SS gym

Aleksey Sychev

13

Basketball

(for grade 5-12)

 

Wednesday, Friday

15.30-16.40

SS gym

Amir Mufozalov

14

Rock climbing

(for grade 5-12)

(NOT CONFIRMED)

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

SS gym

PT teacher

15

Darts

(for grade 5-12)

Tuesday, Thursday

15.30-16.40

SS gym, second floor

PT teacher

16

“Miras Cheerleaders”

(for grade 5-12)

Wednesday, Friday

15.30-16.40

SS gym, second floor

PT teacher

Snezhana Golovko

17

Miras ski club

(for grade 5-12)

(from November 2021)

Once a week

PT teacher

Languages

18

French

(for grade 5-12)

Wednesday (Grade 8-12)

Thursday (grade 5-7)

15.30-16.10

Room 122

Raushan Matkerimova

19

Kazakh

(for grade 5-12)

Tuesday, Thursday

15.30-16.10

Room 132

Gulmira Batyrgereueva

 



Department of Additional Educational Service

Activities and Clubs Schedule of “Miras” Department of Additional Educational Service

(Paid clubs)

All question about paid clubs you can apply to Ms. Bota, coordinator of Department of Additional Educational Service (+7 705 203 86 28)

Kind of activity

Activity days

 

Music

1

Piano

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday from 15:30

2

Solfeggio

Wednesday 15:30-16:10

3

Guitar

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday from 15:30

4

Dombra

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday from 15:30

5

Vocal

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday from 15:30

 

SPORT

6

Karate (Primary and Secondary schools)

Monday, Wednesday, Friday 15:30-16:30

7

Tennis (Primary and Secondary schools)

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday 15:30-16:30

8

Swimming

Monday, Tuesday, Wednesday , Thursday, Friday 15:30-16:30

9

 TaekwondoKindergarten

Monday, Wednesday 15:00-15:40

10

Taekwondo (Primary and Secondary schools)

Tuesday, Thursday 16:30-17:30

11

Football

Tuesday, Thursday 15:30-16:45

 

Languages

12

English

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday Friday from 15:30

13

French

Monday, Tuesday, Wednesday from 15:30

14

Kazakh

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday Friday from 15:30

15

Korean

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday Friday from 15:30

 

ART

16

Choreography (Pre School, KG)

Tuesday, Thursday 17:00-18:00

17

Choreography (Primary school)

Monday, Wednesday, Friday  15:50-16:50,

Monday, Wednesday, Friday  17:00-18:00, 18:00-19:00

18

Painting

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday Friday from 15:30

face.pnginst.png

190 Al Farabi Avenue, Almaty, Kazakhstan | Tel.: +7 (727) 227 69 42, +7 (727) 242 16 65, 8 (771) 104 00 80 | E-mail: secretary@miras.kz

Search